logo erasmus plusΕγκρίθηκε για το σχολείο μας το πρόγραμμα Erasmus KA122-SCH για μικρής διάρκειας δράσεις και κινητικότητες μαθητών κι εκπαιδευτικών.

Ο τίτλος του προγράμματος είναι «Προωθώντας την καινοτομία και την περιβαλλοντική συνείδηση στο σχολικό περιβάλλον»

Το σχέδιο του Προγράμματος συνέταξε η ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου που είναι υπεύθυνη για τα Ευρωπαϊκά προγράμματα. Έπειτα από την θετική αξιολόγηση από τον αρμόδιο φορέα Ευρωπαϊκών προγραμμάτων (ΙΚΥ) το πρόγραμμα αναμένεται να ξεκινήσει στους επόμενους μήνες και πρόκειται να ολοκληρωθεί το 2025.

Οι βασικοί του άξονες είναι:

• Περιβάλλον και Αειφορία

Προβλέπεται συνεργασία με το INSTITUTO DE EDUCACIÓN ECUNDARIA ALBERT EINSTEIN - Spain και ανταλλαγή μαθητών με σχολείο της Σεβίλλης.

Η κινητικότητα μαθητών θα έχει σαν στόχο την κατανόηση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και των βιώσιμων πρακτικών. Οι συμμετέχοντες θα αναπτύξουν πρακτικές δεξιότητες σε τομείς όπως ο ενεργειακός έλεγχος, οι στρατηγικές εξοικονόμησης ενέργειας και η προστασία του περιβάλλοντος, θα χρησιμοποιήσουν εργαλεία ΤΠΕ και θα προβληματιστούν σχετικά με τις προσωπικές τους αξίες και πεποιθήσεις που σχετίζονται με τη βιωσιμότητα και το περιβάλλον. Θα αναπτύξουν επίσης κριτική σκέψη και δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων.

• Σκιώδης εργασία (job shadowing)

Η παρακολούθηση της λειτουργίας ενός σχολείου με όφελος την κατανόηση σε ένα βαθμό του εκπαιδευτικού συστήματος και των παιδαγωγικών - διδακτικών μεθόδων που έχουν υιοθετηθεί κι ακολουθούνται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

• Επιμόρφωση εκπαιδευτικών επάνω σε θέματα που αφορούν

Τη Δημοκρατική Ζωή στην ΕΕ: Διδασκαλία δικαιωμάτων και υποχρεώσεων του πολίτη.

Τις περιβαλλοντικές Αλλαγές για Αειφόρα Σχολεία

Τη διαχείριση Συγκρούσεων, Συναισθηματική Νοημοσύνη και Πρόληψη του Εκφοβισμού