ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ

(Θεία Λειτουργία Μεγάλης Τετάρτης Εσπέρα)

Τη Μεγάλη Πέμπτη επιτελούμε ανάμνηση:

α. Της νίψης(του πλυσίματος) των ποδιών των Αποστόλων από τον Κύριο.

m.pempti 0β. Του Μυστικού Δείπνου.

γ. Της θαυμαστής προσευχής του Κυρίου προς τον Πατέρα Του, και

δ. Της προδοσίας του Κυρίου από το μαθητή Του Ιούδα.

152Το βράδυ αυτό τελείται ο Μυστικός Δείπνος, από τον οποίο φεύγει ο Ιούδας για την προδοσία, και ο Χριστός νίπτει τα πόδια των Μαθητών Του. Ακολούθως μεταβαίνουν στην κοιλάδα των Κέδρων, οπού, μετά την λεγόμενη Αρχιερατική Προσευχή που έκανε ο Χριστός, καταφθάνει ο Ιούδας με τη συνοδεία του και με φίλημα Τον προδίδει και ο Χριστός συλλαμβάνεται. Κατόπιν ο Ιησούς φέρεται στους Αρχιερείς Άννα και Καϊάφα, οι Μαθητές σκορπίζονται, πλην του Ιωάννου και Πέτρου, ο οποίος όμως Τον αρνείται τρεις φορές πριν λαλήσει ο πετεινός τρείς φορές. Στο Συνέδριο καταδικάζεται επειδή ομολογεί ότι είναι ο Χριστός και στη συνέχεια εμπαίζεται ποικιλοτρόπως.

Τη Μεγάλη Πέμπτη τελείται η Θεία Λειτουργία σε ανάμνηση της πρώτης Λειτουργίας – του Μυστικού Δείπνου, η οποία παραδόθηκε το απόγευμα της ημέρας αυτής από τον Κύριο στο Υπερώο της Ιερουσαλήμ. Τελείται λοιπόν η Θεία Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου η οποία γίνεται το πρωί της Μεγάλης Πέμπτης αντί το απόγευμα, επειδή το απόγευμα γίνεται ο Όρθρος της Μεγάλης Παρασκευής.

Παναγιώτης Τσακάρης (θεολόγος)