Εικόνα1

Μια ξεχωριστή επίσκεψη, σε συνεργασία με το ΚΠΕ Ευεργέτουλα, πραγματοποίησαν  στις 10 Μαρτίου 2024,οι  μαθητές της Β΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου Μυτιλήνης, στον χώρο των Αλυκών  Καλλονής και στο Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας στην Αγία Παρασκευή,  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια  της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και έγινε ενημέρωση για τον ιδιαίτερο αυτό υδροβιότοπο, ο οποίος συνιστά έναν από τους σημαντικότερους του νησιού κι έναν από τους δέκα σημαντικότερους της Ευρώπης ως προς τη βιο-ποικιλότητα και τη βιο-οικολογική του μοναδικότητα. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους συλλογής (τηγάνια) αλατιού και ορνιθοπαρατήρησης.

Εικόνα2

Στη συνέχεια μετέβησαν στην Αγία Παρασκευή, σε ένα από τα ομορφότερα χωριά της Λέσβου, στο Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας, το οποίο στεγάζεται σε ένα αναπαλαιωμένο λιθόχτιστο κτίριο του 1910, δείγμα βιομηχανικής αρχιτεκτονικής. Το κοινοτικό Ελαιοτριβείο θεμελιώθηκε το 1910 και λειτούργησε την επόμενη χρονιά με πρωτοβουλία των κατοίκων και ομογενών της Αγίας Παρασκευής, γι’ αυτό και ονομάστηκε « του κοινού η μηχανή». Στόχος του Μουσείου είναι να προβάλει τη βιομηχανική κληρονομία μας στον τομέα της ελαιουργίας και να την εντάξει στο ευρύτερο αρχιτεκτονικό, κοινωνικό και πολιτισμικό πλαίσιο της εποχής. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και γνώρισαν τα βασικά στάδια της ελαιοπαραγωγής: σύνθλιψη του καρπού, συμπίεση του ελαιοπολτού και διαχωρισμός του λαδιού από το νερό. Τέλος ενημερώθηκαν για τη σπουδαιότητα που έπαιξε και παίζει η ελιά και το ελαιόλαδο για την οικονομία του νησιού.