Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη και στην  Καστοριά από  7  έως 10 Μαρτίου 2024 με τη συμμετοχή 64 μαθητών/τριών από τη Γ’ τάξη και τεσσάρων συνοδών καθηγητών.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, έγινε επίσκεψη στο Επταπύργιο, στην Εκκλησία του Αγίου Δημητρίου  και περιήγηση στα αξιοθέατα της πόλης κατά την οποία τα παιδιά είδαν τον Λευκό Πύργο, το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου, το γλυπτό «Ομπρέλες» στη Νέα Παραλία και την Πλατεία Αριστοτέλους.

Επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και  Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ και παρακολούθησαν την  θεατρική παράσταση «Βίρα τις Άγκυρες» στο Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος.  Επίσης, πραγματοποίησαν εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Νέο και Παλαιό Μουσείο των Αιγών στην Βεργίνα.

Στο πλαίσιο της μονοήμερης εκδρομής στην Καστοριά έγινε ξενάγηση στον Προϊστορικό Λιμναίο Οικισμό Δισπηλιού, στο Λαογραφικό Μουσείο Νεράντζη-Αϊβάζη και στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες επέστρεψαν πλουσιότεροι σε γνώσεις, χαρούμενοι και  γεμάτοι με ωραίες αναμνήσεις.