Ενημερώνουμε του γονεις και τους μαθητές του σχολείου ότι:

• Οι σύγχρονες διδασκαλίες ξεκινάνε ξανά την Δευτέρα 27 Απριλίου. Το πρόγραμμα της εβδομάδας 27/4–1/5 θα ανακοινωθεί το Σάββατο 25 Απριλίου στην ιστοσελίδα του σχολείου.
  • Οσον αφορά την ασύγχρονη εκπαίδευση, στις ημέρες των διακοπών (μέχρι Μ.Τετάρτη και από Τετάρτη του Πάσχα και μετά) οι μαθητές θα μπορούν να στέλνουν απορίες ή οτιδήποτε σχετικά με τις εργασίες τους, μέσα από το eclass (λειτουργία μηνύματα). Οι εκπαιδευτικοί θα ελέγχουν για νέα μηνύματα και θα ανταποκρίνονται σε ότι χρειαστεί.

Επίσης ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με σημερινές αποφάσεις του υπουργείου:

1. "Σας γνωρίζουμε ότι οι εκπαιδευτικοί που αξιοποιούν τα διαθέσιμα ψηφιακά εργαλεία εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, δύνανται, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες των μαθητών/-τριών και τις δυνατότητες αυτονομίας που παρέχει στη σχολική μονάδα η εκπαιδευτική διαδικασία, να καλύψουν και θέματα πέραν των επαναλήψεων της έως σήμερα διδαχθείσας ύλης, κάνοντας χρήση μεθόδων τόσο σύγχρονης όσο και ασύγχρονης διδασκαλίας. Σημειώνεται, εν τούτοις, ότι οποιαδήποτε θέματα καλυφθούν πέραν της ύλης που έχει διδαχθεί έως την ημερομηνία αναστολής λειτουργίας των σχολικών μονάδων δεν αποτελούν διδακτέα ύλη παρά μόνο εφόσον αυτά παραδοθούν και με δια ζώσης διδασκαλία στην τάξη μετά την επαναλειτουργία των σχολείων."
  2. "παρατείνεται η προσωρινή απαγόρευση λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών δομών, όπως αυτή ρυθμιζόταν στην προηγούμενη ΚΥΑ, έως και τις 10 Μαΐου 2020, για προληπτικούς λόγους, κατόπιν εισήγησης της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορονοϊού COVID-19."

Καλή Ανάσταση!

Από την διεύθυνση του σχολείου