ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΑΙΔΕΙΑΣ

και μαθητές)

2. Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Αγαπητοί συνάδελφοι και συνεργάτες,

Ένα αλλιώτικο Πάσχα εφέτος. Μια μεγάλη Εβδομάδα χωρίς εκκλησιές, μια μεγάλη Παρασκευή χωρίς Επιτάφιο, ένα Πάσχα χωρίς Ανάσταση!

Μια μεγάλη εβδομάδα όμως με μαθήματα, με εσάς στην πρώτη γραμμή της μάχης. Για την εκπαίδευση των παιδιών μας, για την επόμενη μέρα που έρχεται μέσα από τη μεγάλη δοκιμασία, στη Χώρα μας, στον κόσμο ολόκληρο. Δεν ήταν δική μας επιλογή. Μείναμε όμως, οι περισσότεροι, κοντά στα παιδιά, μείναμε γεροί, είμαστε εδώ.

Πώς μπορεί κανείς, να αρνηθεί την προσφορά σας όταν η ΔΔΕ Λέσβου, ήταν από τις πρώτες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, που επιλέχτηκαν για να εφαρμοσθεί η «εξ αποστάσεως εκπαίδευση» με την σύγχρονη πλατφόρμα, που το Υπουργείο Παιδείας επέλεξε?

Πώς μπορεί κανείς να αρνηθεί την προσφορά σας στα παιδιά μας , μέσα από τις χιλιάδες ψηφιακές τάξεις που δημιουργήσατε στις πλατφόρμες   τηλεκπαίδευσης του Πανελλήνιου σχολικού Δικτύου?

Πώς μπορεί κανείς να μην αναγνωρίσει την προσφορά σας? Αρκεί μια ματιά στα 2657 ψηφιακά μαθήματα που έχετε αναρτήσει, χώρια τα αμέτρητα emails που έχετε ανταλλάξει με τους μαθητές σας.

Μπορεί κανείς που στέκεται  πιο πάνω στην ιεραρχία της διοίκησης να μη σας συγχαρεί που από την πρώτη στιγμή στελεχώσατε τις ομάδες στήριξης αυτού του πρωτόγνωρου εγχειρήματος? Που πήρατε μέρος σε όλες τις προσπάθειες πριν από τους περισσότερους εκπαιδευτικούς στην Ελλάδα, για να πετύχει αυτό που επιχειρήθηκε για πρώτη φορά?

Μπορεί κανείς να μην πει μπράβο σ΄ όλους  εσάς, που είχατε τη δυνατότητα να συμμετάσχετε στη δημιουργία των ειδικών προστατευτικών μασκών για χρήση από τους ανθρώπους που εργάζονται στα Νοσοκομεία και στις άλλες μονάδες Υγείας?

Πραγματικά, μια μεγάλη προσπάθεια έγινε από εσάς.

Μια μεγαλύτερη όμως προσπάθεια έγινε από τους μαθητές σας. Τους μαθητές μας. Συμμέτοχοι σ΄ αυτήν την μεγάλη προσπάθεια οι Γονείς, που παρά την κρίση, στήριξαν τα παιδιά τους παρέχοντάς τους τα μέσα για να συνεχίσουν απρόσκοπτα την εκπαίδευσή τους.

Ένας από εσάς κι εγώ, μαζί με τους περισσότερους συνεργάτες μου στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λέσβου, στηρίξαμε την προσπάθειά σας, αναπτύξαμε τρόπους επικοινωνίας με τη βοήθεια της τεχνολογίας και  μείναμε σε επαφή μαζί σας, για να αισθάνεσθε ότι έστω κι από μακριά…είμαστε μαζί.

Σας συγχαίρουμε και σας ευχαριστούμε.

Μένουμε σπίτι, όπως μας συστήνουν οι ειδικοί και περιμένουμε τη μέρα για να βρεθούμε πάλι μαζί …από κοντά.

Καλή Ανάσταση. Χρόνια Πολλά.

Μεγάλη Πέμπτη του 2020

Ο Δ/ντης Β/θμιας Εκπ/σης Λέσβου