3ο Γυμνάσιο ΜυτιλήνηςΑγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Με την ευκαιρία της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς 2023-2024, η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του 3ου Γυμνασίου Μυτιλήνης, σας ευχόμαστε υγεία και καλή πρόοδο στα παιδιά σας.

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής επικοινωνίας του σχολείου με την οικογένεια του κάθε μαθητή, κρίνουμε απαραίτητο να σας ενημερώσουμε, αλλά και να ζητήσουμε τη συνδρομή σας για θέματα που αφορούν στη λειτουργία του σχολείου, στη φοίτηση και στην πρόοδο των μαθητών. Σκοπός μας είναι να δημιουργήσουμε ένα σύγχρονο, δημιουργικό σχολικό περιβάλλον, ανοιχτό προς τους γονείς και την κοινωνία, με στόχο την παροχή υψηλής ποιότητας εκπαίδευσης σε όλους τους μαθητές.

• Έναρξη σχολικής χρονιάς: Δευτέρα 11/9/2023

Κατά την πρώτη ημέρα θα τελεστεί ο καθιερωμένος Αγιασμός, θα διανεμηθούν τα βιβλία στους μαθητές και θα γίνει ενημέρωση των παιδιών για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου.

Ως ώρα προσέλευσης των μαθητών την Δευτέρα, ορίζεται η 08:30πμ. Εκτιμώμενη ώρα αποχώρησης: 11:00πμ.

•  Απαιτούμενα έγγραφα έναρξης της σχολικής χρονιάς:

Ενημερώνουμε τους κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας, ότι ενόψει της έναρξης της σχολικής χρονιάς, θα πρέπει να συμπληρώσουν την κατάλληλη υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνεται ηλεκτρονικά και υπογράφεται από τον γονέα στο σχολείο (οδηγίες έχουν σταλει στα εμαιλ των κηδεμόνων).

Υπενθυμίζουμε στους μαθητές της Α΄ τάξης Γυμνασίου της ερχόμενης σχολικής χρονιάς ότι, με την έναρξή της, θα πρέπει να προσκομίσουν το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ), υπογεγραμμένο από ιατρό (δημοσίου ή ιδιώτη). Το ΑΔΥΜ παραδίδεται στον καθηγητή φυσικής αγωγής του σχολείου.

Σημειώνεται ότι το ΑΔΥΜ έχει ισχύ τρία (3) σχολικά έτη, και θα συνοδεύει τους μαθητές καθόλη τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Γυμνάσιο.

Το ΑΔΥΜ είναι απαραίτητο, σύμφωνα με την νομοθεσία, και χωρίς αυτό δεν ειναι δυνατή η συμμετοχή του μαθητή στο μάθημα της φυσικής αγωγής.

Διαβάστε την σχετική νομοθεσία και κατεβάστε το έντυπο του ΑΔΥΜ για υπογραφή από τον ιατρό, εδώ.

• Καθημερινή προσέλευση στο σχολείο:

Η προσέλευση στο σχολείο πρέπει να είναι έγκαιρη. Το κουδούνι χτυπάει στις 8:00. Συνεπώς είναι σημαντικό οι μαθητές να είναι 5-10 λεπτά νωρίτερα στο σχολείο. Η αργοπορημένη προσέλευση συνεπάγεται και αδικαιολόγητη απουσία από την 1η διδακτική ώρα.

Κυλικείο

Το κυλικείο θα λειτουργήσει με τους κανόνες υγιεινής και προστασίας που έχει θέσει η πολιτεία. Σημαντικό είναι τα παιδιά να μην συνωστίζονται αλλά να τηρούν σειρά με αποστάσεις.

• Κινητά τηλέφωνα και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές

Απαγορεύονται εκ του νόμου κάθε κινητή ηλεκτρονική συσκευή (κινητά τηλέφωνα. τάμπλετ κλπ) από μαθητή κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου. Οποιοσδήποτε μαθητής μπορεί να απευθυνθεί στο γραφείο των καθηγητών για να επικοινωνήσει με τον κηδεμόνα του σε περίπτωση ανάγκης.

Εάν διαπιστωθεί κατοχή κινητής συσκευής από μαθητή, ο μαθητής θα υποστεί τις συνέπειες του κανονισμού του σχολείου και η συσκευή θα κρατείται στο γραφείο του διευθυντή μέχρι να το παραλάβει ο κηδεμόνας του.

•  Επικοινωνία σχολείου-γονέων & κηδεμόνων

Το σχολείο μας δίνει μεγάλη σημασία στην συχνή επικοινωνία με τους γονεις και κηδεμόνες των μαθητών μας, τόσο για γενικά θέματα της σχολικής ζωής, αλλά και για ειδικότερα θέματα που αφορούν το κάθε μαθητή.

Δίνεται ιδιαίτερη σημασία στην ηλεκτρονική ενημέρωση από το σχολείο προς την μαθητική κοινότητα. Ετσι το σχολείο επικοινωνεί με τους μαθητές και τους κηδεμόνες:

• μέσω της σχολικής ιστοσελίδας https://3gym-mytil.les.sch.gr/
  • μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (email) για ειδικότερα θέματα
  • Για λόγους αμεσότερης ενημέρωσης λειτουργεί και η επίσημη σελίδα του σχολείου στο Facebook https://www.facebook.com/3gymmyt

Οι γονείς μπορούν να επικοινωνούν με το σχολείο:

• ηλεκτρονικά (με email ή με μηνύματα μέσω της σχολικής ιστοσελίδας)
  • τηλεφωνικά ή
  • προσερχόμενοι στο σχολείο

Καλή σχολική χρονιά!

Από την διεύθυνση  και τον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου