«Όχι στη χρήση Αλκοόλ και Τσιγάρου από τους μαθητές του 3ου Γυμνασίου Μυτιλήνης»

Εικόνα2

Μια πολύ αξιόλογη και ενδιαφέρουσα ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από την ψυχολόγο κα. Κιστάνη Σοφία, εκπρόσωπο του οργανισμού «ΠΝΟΗ- ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ», στους μαθητές του 3ου Γυμνασίου Μυτιλήνης. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε σε δύο επισκέψεις, διάρκειας δύο ωρών, στους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου.

Εικόνα2

Θέμα της ενημέρωσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τις βλαπτικές επιπτώσεις της χρήσης αλκοόλ και τσιγάρου. Μέσω αυτής της παρέμβασης, η κα. Κιστάνη, είχε την ευκαιρία να επεξεργαστεί με τους μαθητές τους αιτιολογικούς παράγοντες της χρήσης αλλά και τους κινδύνους που εγκυμονούν από τη χρήση του αλκοόλ και του τσιγάρου, τόσο για το σώμα όσο και για την ψυχή του ανθρώπου. Οι μαθητές μάλιστα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα power point με παραδείγματα ανθρώπων που είχαν οδηγηθεί σε κατάχρηση αλκοόλ και του τσιγάρου.

Η Διεύθυνση του σχολείου, ο σύλλογος διδασκόντων και οι μαθητές ευχαριστούν θερμά την κα. Κιστάνη για αυτή την τόσο ενδιαφέρουσα παρέμβαση της.