Το σχολείο μας μόλις απέκτησε 8 μικροελεγκτές Micro:bit για τις ανάγκες των μαθημάτων πληροφορικής και τεχνολογίας!

Αποτελεί ένα από τα δημοφιλέστερα εργαλεία εκμάθησης προγραμματισμού και εκπαιδευτικής ρομποτικής σε όλο το κόσμο!

Η αγορά του εξοπλισμού αποτελεί προσφορά του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, τον οποίο ευχαριστούμε.

IMG 20200213 105433

Τι είναι το Micro:bit?

Το micro: bit είναι μια μικρή αλλά ισχυρή και ισχυρή πλακέτα πρωτότυπης σχεδίασης, σχεδιασμένη από το BBC (τον αγγλικό ραδιοτηλεοπτικό φορέα), που μπορεί εύκολα να προγραμματιστεί από έναν προσωπικό υπολογιστή.

Εκτός από τον μικροελεγκτή που αντιπροσωπεύει τον πυρήνα του, έχει πάνω στην πλακέτα αισθητήρες όπως το επιταχυνσιόμετρο, την πυξίδα και μια μικρή "οθόνη" που αποτελείται από μια μήτρα LED 5x5. Η μικρή πλακέτα διαθέτει ενσωματωμένη ασύρματη σύνδεση Bluetooth LE 2,4 GHz, υλοποιούμενη χάρη σε έναν αποκλειστικό πομποδέκτη και ένα ιδιόκτητο πρωτόκολλο, δίπλα από μια κεραία ενσωματωμένη στο PCB.

Περισσότερα: https://openhardware.ellak.gr/2018/07/18/dimiourgiste-ena-rompot-me-to-micro-bit/