Δημοσιεύεται η προκύρηξη διαγωνισμού για τον νομό Λέσβου, με σημαντικά δώρα για τους νικητές, με σκοπό την προώθηση του τουρισμού της Λέσβου.

Παρακαλώ διαβάστε και δηλώστε το ενδιαφέρον στους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΠΕΡ. Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ Μυτιλήνη, 8/3/2024
Δ/ΝΣΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΛΕΣΒΟΥ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΛΕΣΒΟΥ Αριθμ. πρωτ: 1694
Ταχ. Δ/νση : Γ. Μούρα 10
Ταχ. Κώδικας : 811 00 Μυτιλήνη

Πληροφορίες : Γ. Ρούγγος
Τηλέφωνο : 22510-48260 Κοιν.
Ένωση Συλλογών Γονέων & Κηδεμόνων Δήμου Μυτιλήνης
Ιστοσελίδα :
: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΘΕΜΑ: «Σχολικός διαγωνισμός για την προώθηση του τουρισμού στο Ν. Λέσβου: Οι μαθητές παρουσιάζουν τα αξιοθέατα του Ν. Λέσβου»
Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λέσβου στο πλαίσιο της προώθησης του τουρισμού στο Ν. Λέσβου, διοργανώνει τοπικό σχολικό διαγωνισμό με τίτλο: «Οι μαθητές παρουσιάζουν τα αξιοθέατα του Ν. Λέσβου» με συμμετοχή όλων των σχολείων του Ν. Λέσβου.

Στόχος μας είναι να ενημερώσουμε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς όλης της Ελλάδας αλλά και τους φορείς που εμπλέκονται με τον τουρισμό για τα αξιοθέατα του Ν. Λέσβου και να αναδείξουμε την ξεχωριστή και ιδιαίτερη κουλτούρα που έχει ο τόπος μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων του Ν. Λέσβου με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών θα αναλάβουν δράση για να παρουσιάσουν τα έργα τους ώστε μέσα από μία ευχάριστη και διασκεδαστική διαδικασία να προσφέρουν στην τοπική κοινωνία αυξάνοντας την ζήτηση για τον τουρισμό στον Ν. Λέσβου. Έτσι θα επιλέξουν ένα σημείο ενδιαφέροντος του τόπου (αρχαιολογικός χώρος, μουσείο, παραθαλάσσιες και ορεινές περιοχές του νησιού, σημεία γενικού ενδιαφέροντος) και θα το παρουσιάσουν μέσα από ένα σύντομο βίντεο (vlog) που θα βιντεοσκοπήσουν. Τα βίντεο των μαθητικών ομάδων θα αναρτηθούν μέσω της εφαρμογής Google Earth.

Οι τρεις νικητήριες ομάδες με τα καλύτερα βίντεο και όλες οι συμμετέχουσες ομάδες θα λάβουν βραβεία για το σχολείο από την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου. Τα βραβεία έχουν ως εξής:

1ο Βραβείο: Φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής

2ο Βραβείο: Βιντεοκάμερα HD

3ο Βραβείο: Action Camera

Βραβείο συμμετοχής των σχολείων: σετ Arduino

• Ο Διαγωνισμός

Τα ταξίδια είναι μία από τις πιο ευχάριστες ανθρώπινες δραστηριότητες. Υπάρχουν κάποια μέρη που έχουμε επισκεφτεί και μένουν στη μνήμη μας για πάντα και πάντα υπάρχουν κάποιες σχετικές πληροφορίες που δεν μπορούμε να ξεχάσουμε. Αν αγαπάτε τα ταξίδια και είστε καλοί στη λήψη βίντεο μπορείτε να μοιραστείτε τις ταξιδιωτικές σας εμπειρίες και να συμμετέχετε στον διαγωνισμό:

«Οι μαθητές παρουσιάζουν τα αξιοθέατα της Λέσβου»

1. Ποιος μπορεί να συμμετάσχει;
Ομάδες μαθητών από τα σχολεία του Ν. Λέσβου κάθε σχολείο μπορεί να υποβάλλει μέχρι 2 πρωτότυπα έργα.

Δηλώσεις Συμμετοχής:
Η υποβολή συμμετοχής των ομάδων μπορεί να γίνει μέχρι την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 στον πίνακα με τα σχολεία επιλέγοντας ένα σημείο ενδιαφέροντος και καταχωρώντας το σχολείο σας:

Μπορείτε να προσθέσετε το δικό σας σημείο ενδιαφέροντος και να δηλώσετε τη συμμετοχή του σχολείου σας.

2. Χρόνος υποβολής εργασιών:
μέχρι 26 Απριλίου

3. Υποβολή βίντεο:
Ηλεκτρονικά στη φόρμα:

4. Ποια είναι η μορφή και το θέμα του έργου;
Τα έργα θα είναι δημιουργικά βίντεο μικρού μήκους, μικρό-ντοκιμαντέρ και βίντεο vlogs με διάρκεια μέχρι 2 λεπτά. Μπορείτε να επιλέξετε θέματα φυσικών τοπίων, πολιτιστικών χώρων, , τουριστικά αξιοθέατων του Ν. Λέσβου.

Κανόνες Υποβολής:

Προϋπόθεση για να την αποδοχή των video είναι, να πληρούνται οι ακόλουθοι κανόνες:

1. Αριθμός μαθητών ανά ομάδα 2-5
2. Μέγιστος αριθμός video ανά σχολείο μέχρι 2 συμμετοχές.
3. Το κάθε video θα εντάσσεται σε ένα από τα σημεία ενδιαφέροντος του Ν. Λέσβου.
4. Η διάρκεια θα είναι μέχρι 2 λεπτά
5. Τα video θα πρέπει να αναρτηθούν στο YouTube, μέσω λογαριασμών (Google) εκπαιδευτικών ή λογαριασμών του σχολείου.
6. Για τους συμμετέχοντες μαθητές θα ζητήσετε γονική συναίνεση συμμετοχής.
7. Τα αναρτημένα YouTube video θα χαρακτηριστούν μη καταχωρισμένα.
8. Για κάθε video θα πρέπει να αναφέρονται στο πεδίο πληροφορίες του YouTube video:
α. Τίτλος
β. Όνομα σχολείου
γ. Σύντομη περιγραφή

Ποιες είναι οι απαιτήσεις για τη λήψη και την παραγωγή βίντεο;

1. Χρησιμοποιήστε κινητό τηλέφωνο ή άλλο εξοπλισμό και οριζόντια λήψη (landscape)

2. Το βίντεο πρέπει να είναι υψηλής ευκρίνειας MP4 με μέγεθος 1920×1080 (ανάλυση) και διάρκειας μέχρι 2 λεπτά.

3. Αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε και αγγλικούς υπότιτλους.

4. Τυχόν πλάνα ή λογότυπα ιδιωτικών επιχειρήσεων δεν θα πρέπει να φαίνονται στο βίντεο.

5. Το περιεχόμενο των έργων που υποβάλλονται πρέπει να είναι πρωτότυπο.

Περιγραφή πνευματικών δικαιωμάτων:

• Για τα βίντεο που θα υποβάλλετε θα πρέπει να έχετε τα πνευματικά δικαιώματα.
• Υποβάλλοντας τη συμμετοχή σας συμφωνείτε ότι δεν παραβιάζονται πνευματικά δικαιώματα τρίτων και άλλα συναφή νομικά δικαιώματα.
• Η ΔΔΕ Λέσβου έχει το δικαίωμα να επαναχρησιμοποιήσει τα έργα βίντεο για δημοσίευση, με σκοπό την προώθηση της δράσης.

Ολοκλήρωση διαγωνισμού – βραβεύσεις

Η παρουσίαση και οι βραβεύσεις των εργασιών θα γίνουν μέσω της εφαρμογής Google Earth σε χώρο και ημερομηνία που θα οριστεί από τη ΔΔΕ Λέσβου μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού.

Υπεύθυνος επικοινωνίας: Ρούγγος Γιώργος
Τηλέφωνο: 2251048260

Τον διαγωνισμό υποστηρίζει και η Ένωση Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Δήμου Μυτιλήνης.

Ο Διευθυντής Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Λέσβου

Τιμολέων Θεοφανέλλης