IMG 20220522 153555IMG 20220522 154848φωτο9

Αυτήν την σχολική χρονιά κουκλοπαίξαμε εκπαίδευση. Η χάρτινη κούκλα πήρε ζωή στα χέρια των παιδιών και έγινε ένα διδακτικό μέσο προσέγγισης εννοιών δύσκολων στην κατανόηση τους. Οι μαθητές κατάφεραν να πάρουν το βραβείο «Καλύτερης απόδοσης εκπαιδευτικού υλικού» αφού μπόρεσαν μέσα από ένα πλακόστρωτο και έναν μαθητή, που μεταφέρθηκε στην εποχή του Πυθαγόρα, να μάθει το θεώρημα με μία άλλη πρωτότυπη προσέγγιση.

Μπράβο στα παιδιά που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και αφιέρωσαν τον χρόνο τους, μετά το πέρας του διδακτικού ωραρίου, για να δημιουργήσουν τις κούκλες τους , να μάθουν τεχνικές θεάτρου, μοντάζ, λήψης σκηνών και κυρίως να μάθουν ”TΟ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΜΕ ΑΛΛΗ ΜΑΤΙΑ.

Ο Διαγωνισμός διεξήχθη από το Κουκλοπαίζουμε Πράσσειν Άλογα εικαστικό θέατρο κούκλας, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Υπεύθυνη καθηγήτρια Νικολαΐδη Αικατερίνη Μαθηματικός.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 3 Γυμνασιο ΜυτιληνηςΗ επιστολή βράβευσης:

Κα Νικολαϊδη και μαθητές του 3ου Γυμνασίου Μυτιλήνης,

θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε εκ μέρους του Εικαστικού Θεάτρου Κούκλας «Πράσσειν Άλογα» για την συμμετοχή σας στο διαγωνισμό του “Κουκλοπαίζουμε 3” το έτος 2021-22. Παρακολουθήσαμε ολόκληρη η ομάδα μας με μεγάλο ενδιαφέρον την παράστασή σας “Το Πυθαγόρειο Θεώρημα με άλλη ματιά” μαζί με τις άλλες παραστάσεις και δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα να ξεχωρίσουμε επτά από αυτές που θα λάβουν βραβείο.
Θα θέλαμε καταρχάς να σας συγχαρούμε για την παράστασή σας, καθώς ήταν από τις πιο συγκροτημένες δουλειές που είδαμε. Βρίσκουμε εξαιρετική την επιλογή και χρήση της ιστορίας του Πυθαγόρα για την εκμάθηση του εκπαιδευτικού υλικού. Πιστεύουμε ότι τα παιδιά μέσω της κατασκευής κι εμψύχωσης της κούκλας όχι μόνο εμπέδωσαν την διδακτέα ύλη, αλλά κατάφεραν να στήσουν μια παράσταση και να το διασκεδάσουν. Η δραματοποίηση και η σκηνοθεσία ήταν άψογη, ενώ το σενάριο ήταν ευφάνταστο, με αρκετή δόση χιούμορ. Μας άρεσαν πολύ η μετάβαση από τη μία εποχή στην άλλη και η αλληλουχία των σκηνών. Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που είδαμε τα παιδιά να εμψυχώνουν τόσο καλά τις κούκλες τους και να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους τόσο ζωντανά. Πιστεύουμε ότι η παράστασή σας ήταν αποτέλεσμα άρτιας ομαδικής συνεργασίας.
Προσπαθήσαμε πολύ να βρούμε αρνητικά στοιχεία στην παράστασή σας, αλλά δεν τα καταφέραμε, γι' αυτό και της δώσαμε το Βραβείο Απόδοσης Εκπαιδευτικού Υλικού.
Συγχαρητήρια και πάλι!

Mε εκτίμηση,