Προθεσμία δήλωσης έως τη Παρασκευή 17/11

Σας ενημερώνουμε ότι ξεκίνησαν οι αιτήσεις για τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας για το σχολικό έτος 2023-2024.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα ακόλουθα  μαθήματα:

1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

3) Μαθηματικά

4) Φυσική

5) Χημεία (Β και Γ γυμνασίου)

6) Αγγλικά

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίζεται ως εξής:

• Για την Α’ τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο έντεκα (11) ώρες.
  • Για την Β’ τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.
  • Για την Γ’ τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ

• Τα μαθήματα για τους μαθητές και τις μαθήτριες γίνονται δωρεάν από εκπαιδευτικούς που προσλαμβάνονται για τον σκοπό αυτό.
  • Τα μαθήματα θα λαμβάνουν χώρα σε σχολική μονάδα της πόλης (δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ο τόπος και το ωράριο των μαθημάτων)

Προθεσμία δήλωσης στην online φόρμα που σας έχει σταλεί με emailΠαρασκευή 17/11

Προσοχή: μετά την ηλεκτρονική δήλωση θα πρέπει να προσκομήστε την υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη, στο σχολείο. Κατεβάστε και συμπληρώστε το έντυπο από ΕΔΩ