Μετά από απόφαση του Δήμου Μυτιλήνης, αναβάλλεται η έναρξη του σχολικού έτους.

Θα ακολουθήσει ανακοίνωση του σχολείου για την νέα ημέρα ανοίγματος των σχολείων.

Επισυνάπτεται η ανακοίνωση του Δήμου Μυτιλήνης:

ΝΟΜΟΣ ΛΕΣΒΟΥ
ΔΗΜΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ταχ. Δ/νση : Ελευθερίου Βενιζέλου 13-17
ΤΚ: 81100
ΤΗΛ: 2251350544

Μυτιλήνη, 12 Σεπτεμβρίου 2020

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με απόφαση του Δημάρχου Μυτιλήνης, Στρατή Κύτελη, τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα παραμείνουν κλειστά από τη Δευτέρα 14 έως και την Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου, λόγω της έκτακτης ανάγκης που προέκυψε από την έξαρση κρουσμάτων COVID-19, σε συνδυασμό με τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν μετά την καταστροφή του ΚΥΤ Μόριας και την παρουσία χιλιάδων μεταναστών και προσφύγων σε κεντρικούς δρόμους του Δήμου Μυτιλήνης.
Η απόφαση αυτή ελήφθη για την ασφάλεια των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων, οι οποίοι εξέφρασαν, μέσω Συλλόγων και της Ένωσης Γονέων και Κηδεμόνων, την ανάγκη για αναστολή έναρξης της σχολικής χρονιάς.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΣΤΡΑΤΗΣ ΚΥΤΕΛΗΣ