IMG 20211109 111339Την Τρίτη 9 Νοεμβρίου 2021 οι μαθητές του Γ3 επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Μυτιλήνης ''Ευγενία Κλειδαρά'' και τη Δημοτική Πινακοθήκη Μυτιλήνης.

Στη Δημοτική Πινακοθήκη ξεναγήθηκαν στην περιστασιακή έκθεση η οποία πραγματοποιείται με τη συνδρομή του Πολεμικού Ναυτικού, βλέποντας εθνικά κειμήλια μεγάλης ιστορικής αξίας, όπως η Χάρτα του Ρήγα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είδαν ενημερωτικό βίντεο με θέμα την Επανάσταση του 1821 και είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις σχετικά με αρκετά από τα κειμήλια αυτά και να λάβουν απαντήσεις σχετικά με τη χρηστική λειτουργία τους.

Στη συνέχεια οδηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν στη δημοτική βιβλιοθήκη της Ηγουμένης Ευγενίας Κλειδαρά ,όπου είχαν την ευκαιρία να ακούσουν για τα ταξινομικά συστήματα των βιβλιοθηκών και να ανοίξουν λογαριασμούς στη βιβλιοθήκη για δανεισμό βιβλίων. Επίσης συμμετείχαν σε εργαστήρι του κύκλου εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Εθνικής Βιβλιοθήκης με τίτλο «Κωδικός Φιλικός» Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με ένα πρωτότυπο εφοδιαστικό της Φιλικής Εταιρείας, το οποίο αποτελεί ιστορικό τεκμήριο, πληροφορήθηκαν για τον συνωμοτικό τρόπο με τον οποίο επικοινωνούσαν τα μέλη της Εταιρείας, μελέτησαν το κρυπτογραφικό αλφάβητο των Φιλικών και δημιούργησαν κι εκείνοι έναν μυστικό κώδικα επικοινωνίας, κρυπτογραφώντας και αποκρυπτογραφώντας κείμενο.
.

IMG 20211109 111331