Την Τρίτη 23 Απριλίου και την Τρίτη 14 Μαΐου 2024, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε δράση-συζήτηση για την πρόληψη των εθισμών-εξαρτήσεων με τους μαθητές κάθε τμήματος της Γ' Γυμνασίου ξεχωριστά, από τη Φιλόλογο του Τμήματος Ένταξης και την Ψυχολόγο του σχολείου. Έμφαση δόθηκε στη -χωρίς μέτρο- χρήση των κινητών τηλεφώνων, του Διαδικτύου και των social media. Οι μαθητές, μέσα από την προβολή ολιγόλεπτων video κινουμένων σχεδίων και αρκετή συζήτηση, αναγνώρισαν πολλούς από τους κινδύνους που κρύβονται πίσω από τις φαινομενικά αθώες καθημερινές τους συνήθειες, προβληματίστηκαν για τον τρόπο που λειτουργούν σήμερα τα κοινωνικά δίκτυα και ενημερώθηκαν για το πώς μπορεί να βοηθηθεί κάποιο άτομο που είναι εθισμένο-εξαρτημένο.

Υπεύθυνοι δράσης: Σαββίδου Χριστίνα (ΠΕ02, Φιλόλογος ειδικής αγωγής), Πετρίδου Μαρία-Ευθαλία (ΠΕ23, Ψυχολόγος ΣΔΕΥ

StopbullyingΔώσε τέλος στον σχολικό εκφοβισμό!

Έχεις τη δύναμη.

Ακολουθήστε μας!