Την Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023, μια ξεχωριστή εκδήλωση έλαβε χώρα στο 3ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης. Οι διασώστες από το «Χαμόγελο του Παιδιού», με προθυμία ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του σχολείου και παρέδωσαν , κατά την επίσκεψη τους, μαθήματα Πρώτων Βοηθειών στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και στους παρόντες εκπαιδευτικούς. Οι μαθητές, οι οποίοι όχι μόνο  παρακολούθησαν αλλά και συμμετείχαν και οι ίδιοι στη παροχή των πρώτων βοηθειών, έμαθαν ότι σε περιπτώσεις υψίστης ανάγκης ακόμα και σ΄αυτή την ηλικία μπορούν, έχοντας την γνώση και την ψυχραιμία να χαρίσουν στο συνάνθρωπο τους , το ύψιστο αγαθό, τη ζωή.

Η διεύθυνση, ο σύλλογος διδασκόντων και οι μαθητές ευχαριστούν θερμά τους διασώστες από το Χαμόγελο του Παιδιού!