Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (6 Μαρτίου) και για το χρονικό διάστημα από την 6η έως την 28η Μαρτίου, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δράσεις, συζητήσεις και εκδηλώσεις με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα σχολικής βίας (bullying) και την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης. Οι μαθητές της Α’ και της Β’ Γυμνασίου συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις, κατά τη διάρκεια των οποίων, μέσα από παιχνίδι ρόλων ή άλλα διαδραστικά παιχνίδια, μπήκαν στη θέση του θύματος βιώνοντας τα συναισθήματά του, αλλά και στη θέση του θύτη και των παρατηρητών, κατανοώντας τις σύνθετες διαδικασίες που τους ωθούν προς αυτήν την κατεύθυνση. Οι ίδιοι οι μαθητές πρότειναν λύσεις για την αντιμετώπιση περιστατικών bullying, ενώ ενημερώθηκαν για τους διάφορους τρόπους αναζήτησης βοήθειας. Οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου παρακολούθησαν μία ταινία με αναφορές στο σχολικό εκφοβισμό και στη συνέχεια συμμετείχαν σε σχετική συζήτηση με τους διδάσκοντες.