Τα μαθήματα γίνονται εκτός του σχολικoύ ωραρίου από την καθηγήτρια του σχολείου Σιμινή Αγγελική, σε συνεργασία με τους φορείς:

SciCo #MakingScienceSimple
Ίδρυμα Vodafone Ellinogermaniki Agogi

Όπως μας δείχνουν οι #STEMstudents από τη Μυτιλήνη, καθώς ταξιδεύουν στα αστέρια χρησιμοποιώντας την ψηφιακή τεχνολογία, τίποτα δεν κάνει τους ανθρώπους να ονειρευόμαστε όσο η αστρονομία!?☄️???
Μόλις χθες, η μεγάλη επιστημονική ομάδα του Event Horizon Telescope έδωσε στη δημοσιότητα την πρώτη φωτογραφία μιας μαύρης τρύπας- επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά τις προβλέψεις της γενικής θεωρίας της σχετικότητας και διαλύοντας κάθε αμφιβολία για την ύπαρξη ενός ουράνιου σώματος που έχει εξάψει τη φαντασία όλων μας! Ίσως ένας ή μία από τους μικρούς επιστήμονες της #STEMprofessor Αγγελικής Σιμινή να είναι ο επόμενος/η που θα διαλευκάνει ένα από τα μυστήρια του σύμπαντος- ευχόμαστε το ταξίδι τους στο διάστημα να βρίσκεται μόνο στην αρχή!