H εκδρομή της Γ΄ τάξης του 3ου   Γυμνασίου Μυτιλήνης στην Αθήνα από τις 5-9 Μαΐου 2022

Την Πέμπτη 05/05/2022 οι μαθητές/τριες της 3ης τάξης του 3ου Γυμνασίου Μυτιλήνης με τη συνοδεία των καθηγητών κ.κ. Παν. Τσαγκάρη, Παν. Κακάμπουρα και Αικ. Νικολαΐδη, αναχώρησαν ακτοπλοϊκώς από το λιμάνι της Μυτιλήνης με προορισμό το λιμάνι του Πειραιά

Κατά την διάρκεια της εκπαιδευτικής εκδρομής, οι μαθητές:

• επισκέφθηκαν το Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη
  • περπάτησαν τον Ιερό βράχο της Ακροπόλεως και επισκέφθηκαν το Μουσείο Ακροπόλεως.
  • ξεναγήθηκαν στο ελλιμενισμένο θωρηκτό Αβέρωφ όπου εντυπωσιάστηκαν από όσα άκουσαν για την ιστορία αυτού του μοναδικού πλοίου του ελληνικού στόλου και όσα αντίκρισαν με τα μάτια τους.
  • επισκέφθηκαν στο Ίδρυμα Ευγενίδου το Πλανητάριο όπου παρακολούθησαν ένα ενημερωτικό και εντυπωσιακό τρισδιάστατο ταξίδι στην ιστορία της Γης.
  • έκαναν προσκυνηματική επίσκεψη στην Ιερά Μονή Παντοκράτορος Νταού Πεντέλης και στην Ιερά Μονή Αγίου Εφραίμ της Νέας Μάκρης
  • επισκέφθηκαν το Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού, όπου παρακολούθησαν μια διαδραστική περιήγηση στην αρχαία αγορά της Αθήνας.
  • Επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.